زندگی باور می خواهدآن هم ازجنس امید که اگر سختی راه به تو سیلی زد، یک امید از ته قلبت به تو گوید:که خدا هست هنوز

زندگی آفتابی
 
لینک دوستان

واضح ومبرهن است که هر چیزی ولغتی معنی ومفهومی دارد .لاکن قاطبه  عوام الناس از درک بعضی ازمعانی لغات تخصصی عاجزند . 

متاسفانه ویا خوشبختانه  در سنوات  اخیر و با گسترش دانشگاهای دولتی وغیر دولتی ومجازی وامثالهم ، فارغ التحصیلان این دانشگاهها در پست های دولتی منصوب گردیده و برای توجیه عملکرد خود و نشان دادن سطح سوادشان، از لغات اجنبی وتخصصی استفاده می نمایند. 

لذا بر خود تکلیف دیدیم که این مفردات اجنبی وگاها مخلوطی از مفردات اجنبی و وطنی که کلماتی جدید بوجود می آورند را تفسیر وتبیین کنیم. و بر ماست که این مفردات را شرح وبسط دهیم.تا هم چون عدنان ما به هنگام استماع این لغات از زبان مسولین دهانش به اندازه دهان کفشمان باز نماند. باشد که مقبول افتدوطمعی در این مورد نیست ولاغیر. 

ابتدا از لغت ((کاریزما)) شروع می کنیم .  

در انتخابات وخصوصا برای تصدی یک پست ، اطرافیان متصدی از این عبارت برای نشان دادن اهمیت فرد و پرستیژ طرف استفاده می نمایند ودائما آن را بلغور می کنند.اما به راستی معنی این لغت چیست؟ 

معنی اصلی کاریزما درغیروطن:کاریزما" در ریشه لغوی منشأ کلیسایی داشته و به معنای «عطیه الهی» است. "کاریزما" (به یونانی: χάρισμα یا «خاریسما») یا فرهمندی در لغت به معنی «شکوه خدایی» یا فره ایزدی است. فرهمندی یکی از ویژگی‌های شخصیتی و از راه‌های نفوذ فرد یا گروه است؛ و از راه‌های کسب قدرت اجتماعی به حساب می‌رود.  

مثال: هیتلر (نعوذبالله)  

معنی ضمنی کاریزما برای مسولین وطنی : کار بسیار  ریز را برای ما انجام دادن  وآنچنان آن را بزرگ جلوه کردن  که دهانتان بازبماند.بطوری که علکی،علکی مجذوب مسول ذیربط شوید.   

مثال :عیال اینجانب (حفظه الله) که با مقداری از آب کارون ویک نوع گیاه خودرو بنام ((توله))  

یا به اصلاح کشوری ((پنیرک)) غذایی به هم زده ومابقی بودجه منزل حقیر را تبدیل به طلا جهت ذخیره برای 

 روزمبادا می فرمایند. بلانسبت صندوق ذخیره ارزی! 

 

معنی کاریزما در اذهان عوام الناسی همچون عدنان: 

 به صورت معادله روبرو می باشد ـــــــــــ> گلستان= کاری +ز +ما  

تفسیر معادله فوقانی:یعنی کار برای ما جور کرده وما فعلا ویا در آتیه بیکار نخواهیم بود!   

مثال : بنابه دلایل امنیتی وجلوگیری از اشاعه فحشا معذوریم!  

معنی کاریزما در آبادان : کا، ریز، ما. یعنی برادر کوچک ما .  

تفسیر :چنانچه تعریف از شخصی مدنظر باشد.تعریف شونده از تعریف کننده در درجه  پایین تری می باشد. روایتی دیگر بر این است که کوچکی وتواضع طرف مورد مدح را مطمح نظر است .والله اعلم!   

البت ما نمی دانیم معنی کاریزما در منطقه شما چه معنی می دهد خواهشمند است با توجه به اهمیت حیاتی موضوع ، معنی منطقه ای کاریزما را برای ما ارسال کنید باشد که نامتان در کتاب ما چاپ گردد.

[ 1392/05/11 ] [ 23:59 ] [ ابوعدنان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 160518